נטילת הלוואה היא צעד בו בוחרים רבים ולמטרות שונות, כמו כיסוי המינוס בחשבון, יציאה לחופשה, השקעה בעסק חדש או רכישת בית. חשוב להכיר את כל סוגי ההלוואות הקיימים, כדי ליהנות מזו המתאימה ביותר לצורך, וחשוב יותר, ליכולת ההחזר שלכם.

סוגי הלוואות בבנק

כאשר לוקחים הלוואה מהבנק לא כל הלוואה דומה לאחרת מבחינת תנאי ההחזר, העמלות, הריבית ונתונים נוספים. לפני שלוקחים הלוואה, ובמיוחד כשמדובר על סכומים משמעותיים, חשוב להבין את ההבדלים ביניהן, את מטרת ההלוואה, את המסלולים השונים ולוודא שהיא מתאימה במדויק לצורכיכם.

בנוסף, קיימים היום סוגי הלוואות רבים שהם ייעודיים לאוכלוסיה מסוימת, למשל, עובדי מדינה וכדומה.

סוגי הלוואות גישור

הלוואת גישור היא הלוואה שכיחה למדי. היא משמשת כדי לתת מענה מידי לבעיות של מחסור בכסף נזיל לתקופה קצובה, כשהלווה יודע שבעתיד יוכל להחזיר את ההלוואה במלואה על בסיס סכום כספי שהוא יודע שייכנס לחשבונו.

הלוואות גישור מתאימות למימון עניין דחוף, למשל רכישת נכס לפני שנכמר הנכס הקודם, מימון אירוע לפני שמשתחררת קרן השתלמות וכדומה. זו הלוואה נוחה גם בתנאי ההחזר שלה מאחר ולרוב היא תהיה לתקופה קצרה, שבמהלכה אין צורך בהחזר כספי מדי חודש אלא ניתן להחזיר את כל סכום ההלוואה בבת אחת במועד שנקבע.

גם הבנק לא מבקש בטחונות מיודים ומסתפק בבטחונות סולידיים שיבטיחו לו שהסכום המדובר ישתחרר בוודאות במועד שנקבע, למשל קרן פנסיה, קופת גמל או נכס שעדיין לא נמכר.

סוגי הלוואות גישור נבדלים ביניהם בעיקר בכל הנוגע להחזרי הריבית וההצמדה של ההלוואה.

 • הלוואת גישור עם החזר חודשי קבוע- הלוואה זו כוללת החזר חודשי של הריביות וההצמדה לאורך כל תקופת ההלוואה. בסיום התקופה מחזיר הלווה את הקרן עצמה, כלומר את סכום ההלוואה המקורי, זאת שלאורך כל התקופה שילם כבר את הריבית.
 • הלוואת גרייס- קרויה גם הלוואת בלון. סוג זה של הלוואת גישור פוטר את הלווה מכל תשלום שהוא והוא מחזיר את מלוא הסכום, כולל ריביות והצמדה בתום תקופת ההלוואה.

סטודנטים מחפשים במחשב הלוואה

סוגי הלוואות לסטודנטים

להיות סטודנט משמעו להתמודד עם תשלום שכר הלימוד הגבוה ולנסות ללהטט בין הלימודים לעבודה ולסיים את החודש בכבוד. מרבית הבנקים מציעים מגוון הלוואות לסטודנטים, בהתחשבות ביכולותיהם המוגבלות.

 • הלוואה לפריסת שכר לימוד- הלוואה זו משמשת לפריסה נוחה של שכר הלימוד באקדמיה. בחלק מהבנקים היא ניתנת בהצגת שובר שכר הלימוד ממוסד אקדמי מוכר וניתנת ללא ריבית, הצמדה או עמלות, במספר תשלומים שווה.
 • הלוואה בפריסה ארוכה במיוחד- קיימות היום הלוואות עם ריבית נמוכה במיוחד ועם פריסה של עד שבע שנים, אשר הריבית השנתית נמוכה ומחושבת גם בהתאם לפעילות הסטודנט בחשבון.
 • הלוואה בסכומים קבועים- סוג נוסף של הלוואה לסטודנטים לכל מטרה, בסכום שנקבע מראש על ידי הבנק ועם אפשרות לדחיית הקרן לתקופה נוספת, של כשנתיים.

סוגי הלוואות לסטודנטים בארה"ב

לא קל להיות סטודנט אולם קשה ומורכב עוד יותר להיות סטודנט בארה"ב, שם צריך להתמודד עם הוצאות רבות עוד יותר מאשר בארץ, במיוחד אם לא ניתן גם לעבוד במהלך הלימודים.

בנקים רבים מודעם לעובדה זו, כפי שהם מודעים שלימודים בחו"ל הם לרוב לתארים מתקדמים ומדובר במעין השקעה במי שיהפכו להות לקוחות טובים לבנק בעתיד. מסיבה זו מעמידים בנקים רבים סוגי הלוואות לסטודנטים בארה"ב בתנאים מועדפים ונוחים ועם החזרים נוחים לתקופות ארוכות במיוחד, פעמים רבות גם ללא ריבית והצמדה וללא דמי טיפול.

סטודנטים לרפואה, שם משך הלימודים וההתמחות הם ארוכים במיוחד יכולים ליהנות מהלוואה לתקופה של 120 חודשים וכן להלוואות למימון משפחתו של הסטודנט השוהה עימו בארה"ב.

הלוואות לסטודנטים בארה"ב ניתנות גם באמצעים נוספים, כמו למשל הלוואות ממשלתיות, בהן לווה הסטודנט כסף מהמדינה, עם תנאי החזר נוחים, לרוב אפילו יותר מאלו שמציעים הבנקים.

סוגי הלוואות לעובדי מדינה

אחד הסקטורים הגדולים בשוק העבודה בישראל הוא ציבור עובדי המדינה. בזכות היותם עובדים בגוף יציב וחשוב, הם נהנים מהלוואות ייחודיות להם, שמתבססות על הידיעה שיש להם מקור הכנסה יציב, קבוע ואמין.

קיימים מעל עשרים סוגי הלוואות לעובדי מדינה, רובן בתנאים אטרקטיביים, כמו תקופת החזר ארוכה מהרגיל, ריביות נמוכות ועוד.

בין סוגי ההלוואות השונים ניתן למצוא הלוואות לדיור, הכוללות הלוואות לרכישת דירה או לשיפוץ דירה קיימת, הלוואות לאירועים מיוחדים כמו מימון חתונת הבן או הבת, בר מצווה וכדומה או לחילופין, חלילה, בגין אבל, הלוואות לרכישת רכב, הלוואות להשכלה גבוהה, הלוואות להוצאות מיוחדות, להסדרת חובות ועוד.

גם הלוואות חוץ בנקאיות לעובדי מדינה הן לרוב הלוואות בתנאים מועדפים ונוחים.

אנשי עסקים בחליפה

 סוגי הלוואות לעסקים

פתיחת עסק חדש או מימון ופיתוח עסק קיים דורשים הון שלא תמיד יש אותו לבעל העסק שצריך להתמודד עם ניהול תזרים מזומנים ללא הרף.

כיום קיים מגוון רחב של סוגי הלוואות לעסקים, בין אם באמצעות המערכת הבנקאית, בין אם באמצעות קרנות מימון או גופים פיננסיים חוץ בנקאיים וכן, באמצעות משקיעים פרטיים.

 • קרנות- ישנן קרנות ייעודיות לעסקים שמציעות הלוואות ללא ריבית ובתנאים נוחים במיוחד. קרן הסיוע לעסקים קטנים, קרן קורת ואחרות הן קרנות שיכול להיות שהעסק שלכם עומד בקריטריונים שלהן, כמו עידוד עסקים קטנים בפריפריה, סיוע לעסקים במגזר הערבי וכדומה. במקרים כאלו ולפי התאמת העסק לקרן, תיהנו מהלוואות מצוינות לעסק.
 • הלוואות בנקאיות- הבנקים מציעים הלוואות לעסקים אולם התנאים יהיו לרוב נוקשים יותר בשל הדרישה להצבת בטחונות ובמיוחד אם העסק הוא בינוני עד קטן. בנוסף, לקיחת הלוואה מהבנק מצמצמת את מסגרת האשראי בחשבון, נתון שיכול להפריע לניהול הכספים בעו"ש.
 • הלוואות ממשקיעים פרטיים- אנשים רבים המבקשים להשקיע את כספם בעסקים מעמידים לרשות העסק סכום כספי ניכר. בתמורה לו הם נהנים מרווחי העסק, משותפות בו וכדומה. חשוב לשקול את כל הנתונים ולחשוב אם ברצונכם לצרף לעסק מנהל נוסף, גם אם לא פעיל.

סמל של בית וכיתוב משכנתא

סוגי הלוואות משכנתא

משכנתא היא, ברוב המקרים, ההלוואה הגדולה ביותר שלוקח אדם במהלך חייו. היא משמשת לרכישת בית, דירה או מגרש לצורכי מגורים.

סוגי הלוואות משכנתא הם רבים מאד וחשוב לקחת בחשבון את כל הפרמטרים מהם מורכב כל סוג, כמו סוג ההצמדה, האם למדד, לדולר או לריבית הפריים, סוג המסלול, האם בריבית קבועה או משתנה וכן אופן פירעון ההלוואה, האם בתשלום חודשי קבוע, משתנה וכדומה.

 • ריבית קבועה צמודה למדד- שיעור הריבית הוא קבוע וההחזר החודשי מורכב מסכום הקרן והריבית, אינו משתנה וקבוע לאורך כל תקופת ההחזר.
 • ריבית משתנה צמודת מדד- החזר ההלוואה החודשי מורכב מקרן ומריבית וצמוד למדד המחירים לצרכן. אחת לכמה זמן משתנה הריבית, כך שגובהה אינו ידוע מראש בזמן נטילת ההלוואה.
 • הלוואה צמודת מט"ח- מסלול הלוואה הצמוד למטבע זר, כמו דולר או אירו. ההחזר הוא שקלי אולם לפי ערך המטבע הזר במועד התשלום.
 • הלוואה לא צמודה על בסיס פריים- בהלוואה זו גם הקרן וגם הריבית אינן צמודות למדד המחירים לצרכן אלא לריבית הפריים. זו ריבית שנגזרת מערך שמפרסם בנק ישראל ובתופסת של אחוז וחצי. סכום ההחזר החודשי משתנה לפי עדכוני בנק ישראל מדי חודש.

לסיכום ניתן לראות כי ישנם מסלולים, סוגים ואופנים רבים מאד לנטילת הלוואות. חשוב מאד להבין את כל המרכיבים בכל הלוואה לפני שלוקחים אותה ולמצוא את זו המשתלמת במיוחד. ליעוץ, הכוונה וסיוע בדבר סוגי הלוואות, מלאו את פרטיכם ונציגי ביקשת קיבלת ישמחו לסייע לכם במציאת הלוואה המתאימה לכם.